Marek Biełuszka - Strona Autorska - Galeria Fotografii
Strona głównaInne, mniej lub bardziej przydatne...FOTOGALERIAGALERIA CZARNO - BIAŁA "INNA"GALERIA FOTOGRAFII "ZAPOMNIANE"FotoporadyMoja optykaKontakt/ WkrótceSpis Treści
2009 - Ogród zoologiczny w Warszawie
2009 - Wisła i jej mosty
2009 - Złota Polska Jesień
2009 - Trakt Królewski Nocą
2009 - Nekropolia
2009 - Ptaszki
2009 - Bałtyk
2010 - Kraków
2010 - Warszawa
2011 - Tatry /czarno-biały/
2011 - Konie
2011 - Tchnienie wiosny
2011 - Krutynia i okolice
2011 - Służewiecki Drift
2011 - Krakowski Kazimierz i inne.../czarno-biały/
2011 - Evelyn Maersk
2011 - Bovec
2011 - Ulica Mińska /czarno-biały/
2011 - 4 x 4 czyli "spacer" po Mazowszu
2011 - 11.11.11
2012 - Zima i śnieg
2012 - 8 marca...Dzień Kobiet
2012 - Krakowskie klimaty
2012 - You can dance - 02-05-2012
2012 -You can dance - pół-finał Maj 2012
2012 - Bałtycki Mix /czarno-biały/
2012 - Obudź się Polsko.....
2012 - Mam talent półfinał
2013 - Bałtyk w trzech odsłonach - I Port
2013 - Bałtyk w trzech odsłonach - II Kormoran
2013 - Bałtyk w trzech odsłonach - III To i owo
2013 - Jesienny Art
2013 - Polańczyk, Jezioro Solińskie i okolice.
2014 - Odrobina Grecji
FOTOGALERIA
Zmiany jakie zostały wprowadzone w warszawskim ogrodzie zoologicznym skłoniły mnie do odwiedzania tego miejsca przynajmniej raz w roku. Nowe wybiegi, budynki zmieniły obraz tego miejsca. Oprócz spacerów można czasami coś tu "upolować". Nie każdy lokator ogrodu skłonny jest do współpracy w tym zakresie. Dotyczy to miedzy innymi goryla, na którego czatowałem 2 soboty z rzędu. Niestety ten przystojniak jest chyba całkowicie zdegustowany widokiem zwiedzających. Zresztą widać to po jego minie. 


Kilka mostów oraz Wisła z tym co po niej pływa na wysokości Warszawy z porównaniem poziomu wody podczas ostatnich powodzi. Dla kontrastu równiez kilka zdjęć tych samych miejsc zimowa porą.

Chyba jednym z nielicznych miejsc gdzie możemy znaleźć wszystkie barwy jesieni są Łazienki Królewskie. Mnogość gatunków drzew i krzewów sprawia, że mamy w jednym miejscu przekrój wszystkich barw takich, które możemy sobie wyobrazić i tych, których nasza wyobraźnia czasami nie ogarnia. Udało mi sie wejść chyba w momencie kiedy jesień szczytowała swoimi barwami. Być może można by było jeszcze trochę zejść z nasycenia kolorów ( nie jestem zwolennikiem mocnego nasycenia)  ale celowo zostawiłem w takiej formie. Ostatecznie każde zdjęcie jest często naszym subiektywnym punktem widzenia.
Pierwszy raz nie używałem statywu. Właściwie ta "wyprawa" miała być testem dla nowego obiektywu. Pierwszy obiektyw ze stałym światłęm 4.0 i stabilizacją. Wszystkie zdjęcia robione były "z ręki". Pomimo dużego zachmurzenia i długich czasów naświetlania zdjęcia wyszły powyżej moich oczekiwań.
Zdjęcia były robione w trybie preselekcji przysłony. Po kolei w opisie mamy czas (TV), przysłonę (AV), korektę ekspozycji (EC), czułość (ISO), długość ogniskowej oraz balans bieli.

Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Zamek Królewski i -16 stopni mrozu.....

Zdjęcia były robione w trybie preselekcji przysłony. Po kolei w opisie mamy czas (TV), przysłonę (AV), korektę ekspozycji (EC), czułość (ISO), długość ogniskowej oraz balans bieli.

Stare Powązki - Najpiekniejszy cmentarz Warszawy.  Istnieje ponad 200 lat. Po architekturze cmentarza można zauważyć, że chowano w tym miejscu najbogatszych mieszkańców Warszawy. Do dnia dzisiejszego to co znajduje się na cmentarzu wzbudza podziw.  Warto wybrać się w tutaj wcześnie rano, kiedy alejki są całkowite puste. Piękny starodrzew i architektura wprowadzają nas poniekąd w magiczny nastrój tego miejsca.
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski - kolejny cmentarz założony w maju 1792 roku.  Również tutaj możemy znaleźć groby sławnych i zasłużonych osobistości. Mnie jednak bardziej urzekł ten pierwszy, dlatego wiekszość zdjęć pokazuje Powązki.

Zdjęcia były robione w trybie manualnym. Po kolei w opisie mamy czas (TV), przysłonę (AV), czułość (ISO), długość ogniskowej oraz balans bieli.

Kilkakrotnie próbowałem fotografować ptaki. Nabyłem w tym celu Sigmę 100-300 F4 APO EX DG HSM. Wyczytałem, że taka ogniskowa to minimum do tego typu zdjęć. Niestety moim zdaniem to jest zbyt krótki obiektyw.  Jasność obiektywu wydaje sie być odpowiednia. Ale taką ogniskową niewiele można "ściągnąć".  Być może nie miałem zbyt wiele cierpliwości. Lecz aby robić tego typu zdjęcia sam sprzęt to nie wszystko. Powinno się poznać zwyczaje ptaków jakie chcemy fotografować i miejsca ich występowania.  Taka ogniskowa raczej nadaje sie do fotografowania czegoś bardziej oswojonego. Mewy, które są przyzwyczajone do ludzi, jak rónież kormoran w miejscu gdzie przypływają rybacy, który dał sie podejść na ok. 6 metrów. Nie sądzę aby "dziki" ptak pozwolił nam na to, do tego na otwartej przestrzeni jakim był pal wbity przy brzegu. Podobnie ten drugi, który pozuje na lampie przytopionego wraku z odległości ok 2 metrów. Ten niestety swoją ufność przypłacił życiem Tej samej nocy zastał zabity przez jakieś bydlaka. Nie wspomnę o pospolitym ptactwie jakim są wróble, gołębie, kaczki, łąbędzie i kilka innych "oswojonych" gatunków, które występuja w ogrodach zoologicznych.  Przedstawię kilka zdjęć, jakie zrobiłem tym bardziej oswojonym. A dla pasjonatów tego typu fotografowania polecam stronę "foto-ptaki". Dużo informacji o sprzęcie jaki jest najbardziej użyteczny do takiej zabawy.

Zdjęcia były robione w trybie preselekcji przysłony. Po kolei w opisie mamy czas (TV), przysłonę (AV), korektę ekspozycji (EC), czułość (ISO), długość ogniskowej oraz balans bieli.

Można mieć wiele negatywnych odczuć odnośnie naszego morza/ wybrzeża. Natomiast niezaprzeczalnym jest fakt wyjatkowości polegającym na tym, że jest niewiele miejsc gdzie do plaży bardzo często idziemy przez las oraz pomiędzy wydmami. Gdzie leżąc nie mamy za głowani widoku hotelu lub bulwaru po, którym jadą samochody. Oczywiście powoli ten widok się zmienia. Ale jest wiele takich miejsc, które oparły się ludzkiej dewastacji ( niektórzy nazywaja to postępem). 

Zdjęcia były robione w trybie preselekcji przysłony. Po kolei w opisie mamy czas (TV), przysłonę (AV), korektę ekspozycji (EC), czułość (ISO), długość ogniskowej oraz balans bieli.   
Przynajmniej raz w roku jestem w Krakowie. Za każdym razem można tutaj znaleźć coś ciekawego do uwiecznienia. Rynek wraz z przylegającymi uliczkami oraz Wawelem stanowi niepowtarzalny klimat tego miasta.
Klasyczne 3 miejsca w Warszawie to Starówka, Łazienki i Wilanów. Zdjęcia ze Rynku Starego Miasta robione były jeszcze przed ustawieniem tych odpustowych budek. W tej chwili panuje tam śmietnik. Wilanów w dużym skrócie i Łazienki Królewskie, które są najbardziej uspakajającym miejscem w Warszawie z całym dobytkiem inwentarza takim jak łąbędzie, wiewiórki oraz innego rodzaju kaczki i karpie.

Zdjęcia były robione w trybie preselekcji przysłony oraz w trybie manualnym. Po kolei w opisie mamy czas (TV), przysłonę (AV), korektę ekspozycji (EC) - w przypadku trybu manualnego nie występuje, czułość (ISO), długość ogniskowej oraz balans bieli.
Zdjęcia były robione w trybie manualnym. Po kolei w opisie mamy czas (TV), przysłonę (AV), czułość (ISO), długość ogniskowej oraz balans bieli.

Konie, bez względu na to czy pociągowe czy też te szlachetnie urodzone są tak samo piękne. Od dawna składałem się aby uwiecznić te zwierzęta. Prawdę mówiąc w trochę innych okolicznościach, ale nadarzyła się okazja do zrobienia kilku obrazów. Właściwie o tym zdecydował trochę przypadek. Jadąc jedną z dolotowych dróg do Warszawy uwagę moją zwróciły konie na dużym wybiegu. Wróciłem następnego dnia z aparatem spędziłem kilka godzin, nie tylko na robieniu zdjęć ale również na przebywaniu z tymi pięknymi zwierzętami. Bardzo łagodne i przyjacielskie. Chociaż "spacer" z nimi na wybiegu czasami budził we mnie mieszane uczucia. Może to z powodu braku doświadczenia i obycia z tymi zwierzakami.

Zdjęcia były robione w słoneczny dzień z delikatnymi chmurami. Tryb pomiaru światła jaki został zastosowany to pomiar centralnie ważony ( bardzo często używany przeze mnie). W każdym z ujęć zastosowałem automatyczny balans bieli (AWB). Ustawienia manualne, oprócz 2 zdjęć gdzie zastosowałem priorytet czasu (TV).

Ustawienia manualne, pomiar centralnie ważony. W kolejności opis zawiera ustawienia ekspozycji (MANUAL); czas (TV), przysłonę (AV); czułość (ISO); długość ogniskowej (FL); balans bieli (AWB).

Udało mi się ponownie odwiedzić te okolice. Co prawda trwało to praktycznie 1 dzień, ale zrobiłem kilka zdjęć podczas spływu kajakowego na kilkunastokilometrowym odcinku Krutyni. Tak jak wspomniałem przy opisie obiektywu Canon 24-105, obrazy z kajaka robiłem właśnie tym obiektywem ( zdjęcia od 9 do 17).
Spisał się bardzo dobrze jak na ciągły ruch oraz zmieniajace się światło.

Obrazy: 1,4,5,6,7,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,          - pomiar centralnie ważony
Obrazy: 2,3,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17                       - pomiar matrycowy

W ostatnią niedzielę wybrałem się na Tor Służewiecki gdzie była organizowana impreza, na której miedzy innymi były pokazu driftu. Chciałem zrobić kilka ujęć tego typu aut podczas "ślizgania" się po asfalcie. Prawdę mówiąc nie mam żadnego doświadczenia w robieniu takich ujęć. Przeczytałem kilka uwag i tak "przygotowany" udałem się na miejsce pokazów. Niestety po przybyciu  pewne rzeczy wyleciały mi z głowy i robiłem początkowo zdjęcia przy bardzo krótkich czasach co w tym przypadku dyskwalifikuje tak zrobione ujęcie. Czyli wtedy gdy tło oraz poruszające się auto są tak samo ostre. Tak też zostały zrobione zdjęcia 1 i 2. Przy czasach 1/1250S oraz 1/2000s. Zastanawiałem się długo czy pokazać "światu" te fotografie. Jest to całkowicie odmienny rodzaj obcowania z obiektem, który zmusza do większej koncentracji niż każdy inny. Muszę się przyznać, że dawno już tak nie czułem się zmęczony zdjęciami, co zdarza mi się naprawdę sporadycznie. Aby pokazać w jakimś nawet małym stopniu dynamikę zdjęcia robiłem pozostałe obrazy używając znacznie dłuższych czasów i większych przysłon. Oczywiście przy dużej wprawie można bardziej to podkreślić. Ale dla mnie użyte czasy czyli 1/80s i 1/100s przy przysłonach 11.0, 13.0, 14.0 i 16.0 były granicą możliwości w tym dniu. Tym bardziej, że auta sporadycznie poruszały się jadąc prosto. Najczęściej ślizgały się wokół przeszkody. Dlatego zastosowanie dłuższych czasów, takich jak  1/50 czy 1/30s było dla mnie w tym przypadku nieosiągalne. Może następnym razem po innych ćwiczeniach.  W tej chwili z pewnością próbował bym zrobić te zdjęcia w inny sposób i to nie tylko biorąc pod uwagę czas jako podstawowe kryterium właściwie rozmytego tła.

Pomiar światła - centralnie ważony.  Zdjęcia robione były z ręki na zasadzie śledzenia obiektu.

Dni kultury żydowskiej jakie się w tych dniach odbywały zachęciły mnie do zrobienia kilku zdjęć związanych z tym wydarzeniem. Nie, nie pojechałem do Krakowa specjalnie na te obchody. Odwiedziłem znajomych i przy tej właśnie okazji postanowiłem coś sfotografować. Niestety akredytacja na obchody, bez gwarancji wykonywania zdjęć w dowolnym miejscu i czasie kosztowała ok 500 PLZ. Odpuściłem sobie ten temat ponieważ tak naprawdę byłbym "ubezwłasnowolniony" w tym czasie. "Pokazywanie palcem" co mam robić lub co mogę robić jest dla mnie nie do przyjęcia. Poprzestałem na kilku miejscach Kazimierza oraz kilku innych przypadkowych obrazach. Zrobiłem wszystko w czerni i bieli, ponieważ bardziej oddaje nastrój tych miejsc. Generalnie fotografia czarno-biała bardziej działa na wyobraźnię niż kolorowa. Oczywiście nie wszystko da się pokazać tylko w tych dwóch kolorach.
Wszystkie obrazy wykonane zostały w trybie manualnym oraz w zależności od ujęcia, za pomocą wielosegmentowego pomiaru światła lub centralnie ważonego oraz Automatycznego Balansu Bieli.

 

Mierzący 397m długości i 56m szerokości Maersk Evelyn jest największym kontenerowcem na świecie. Jest w stanie pomieścić 15,500 dwudzisto-stopowych kontenerów (TEU). Jednostka sterowana jest rozwiniętym systemem automatyki monitorowanym przez nowoczesny system komputerowy. Dlatego też statek może być obsługiwany przez zaledwie 13 członków załogi. Zaawansowane systemy odzyskiwania ciepła redukują zużycie paliwa i emisję gazów. Zbiorniki bunkrowe znajdują się w podwójnym dnie, w centralnej części kadłuba. Farba którą pomalowany jest statek, posiada niską zawartość rozpuszczalników a część podwodną kadłuba pomalowano przyjazną środowisku silikonową farbą przeciwporostową. Obliczono, że zmniejszone w ten sposób opory przepływu zredukują roczne zużycie paliwa o 1200t. Statek może zabrać 1000 czterdziesto-stopowych kontenerów chłodniczych. Kolosa napędza 14-cylindrowy silnik Wärtsilä 14RT-Flex96c o mocy 80,080 kW (109,000 hp)a dodatkowe 40,000 hp pochodzi z 5 silników pomocniczych Caterpillar 8M32. Maersk na swojej stronie porównuje moc maszyn Evelyn do mocy 1,156 rodzinnych aut. Ciężar kotwicy porównano do ciężaru 5 dorosłych słoni. Jeśliby ustawić wszystkie 15,500 kontenerów które można załadować na statek powstałby pociąg o długości 71km. Połączone pomieszczenia mieszkalne wraz mostkiem mają wysokość 12 piętrowego bloku.

Suwnice obsługujące wyładunek:  Producent: Liebherr Container Cranes Ltd, udźwig: 58 ton; 40/50 ton udźwigu w pojedynczym/podwójnym unosie; wysięg:18 rzędów kontenerów na burcie statku; możliwość jednoczesnego unosu dwóch 20′ kontenerów. Suwnica w ciągu dwóch dni pracy zużywa tyle prądu co przeciętny dom jednorodzinny w rok.


Szczegóły statku

Typ statku: Cargo
Rok budowy: 2008
Długość x Szerokość: 397 m X 56 m
Nośność (DWT): 115000 t
Prędkość rejestrowana (maks. / średnia): 17.9 / 16.7 knots
Bandera: Denmark [DK] 
Znak wywoławczy: OXHV2
IMO: 9321512, MMSI: 220496000Pomiar światła: pomiar wielosegmentowy


 

Bovec, miasteczko położone w Słovenii. Miałem okazję spędzić 3 dni w tej uroczej miejscowości i jej okolicach. Miasteczko, które wielkością można porównać do naszej Bukowiny Tatrzńskiej. Jedank na tym koniec jakichkolwiek podobieństw ( do jakiegokolwiek miejsca w Polsce). Miejsce to wyglada jak dopracowana kolorowa makieta. Ludzie, którzy cenią sobie porządek i spokój. Do tego stopnia, że w ciągu tych trzech dni pomimo wysiłków nie udało mi się znaleźć najmniejszego śmiecia. W nocy pomimo otwartych restauracji nikt po wyjściu nie ryczy jak zarzynana świnia, bluzgając i rozbijając butelki po piwie. Cisza nocna jest świętością a jakiekolwiek krzyki lub nawoływania poszechnie oznaczaja, że ktoś ma kłopoty i może liczyć na pomoc. Oczywiście nie obyło się bez żenującego epizodu związanego z Polakami.  Pijana niewiasta ryczała jak zarzynana świnia aby w końcu usiąść na środku ulicy i dalej ciągnąć swoja "arię operową". Słoweńcy wiele lat byli pod wpływem Austrii. Z pewnością stąd te niesamowite kliamty. Wracając w nocy z całym sprzetem fotograficznym absolutnie nie czułem żadnego zagrożenia. Bardzo dużo motocykli oraz rowerzystów. Motocykliści jadacy konwojami oraz rowerzyści w grupach lub samotnie. Pośród nich samochody i...absolutnie brak idiotów, którzy odstawiają "kaskaderkę" na drogach. Z lotniska w Ljublianie czeka nas ok. 1,5 godziny jazdy autokarem. Jadąc na północny-zachód autokary wybieraja droge dłuższą przejeżdżając przez terytorium Włoch. Dla tego środka lokomocji jest to trasa, którą można pokonać bez problemu. Krótsza droga praktycznie ze swoimi podjazdami i wąskimi zakrętami jest dla kierowców mało przyjazna do tego stopnia, że niektórzy mają problemy ze wzniesieniami.   
Turyści w lato przyjeżdżaja na atrakcje typu rafting, canoying oraz wycieczki rowrowe. Przypomina to coś w rodzaju tego co panuje nad Krutynią. A w zimie narty. Okazuje się, że canoying jest swojego rodzaju sportem ekstremalnym. W tych właśnie okolicach zgineło 2 polskich ratowników, którzy pospieszyli na pomoc kobiecie, która wpadła do wody. Woda nie była specjalnie głeboka w tym miejscu ale pani, która myła sie nad brzegiem w pewnym momencie wpadła do wody. Wpadła pod mały wodospad. A właściwie pod sufit skalny, pod którym nie było możliwości nabrania powietrza. Pomimo, że był to mały ( z wierzchu) wodospad wytworzył prąd, który nie pozwolił wypłynąć na powierzchnię. Ratownicy skoczyli na pomoc i...zostali wciągnięci razem z osoba, którą ratowali. Wszyscy utoneli. Okazało się, że byli na tyle nieświadomi, że skoczyli do wody bez żadnej asekuracji - czyli liny, za którą można ich wyciągnąć.


Obrazy: 2-6, 8, 9, 12, 14, 16; 17, 19, 22-26      - pomiar matrycowy
Obrazy: 1, 7, 10, 11, 13, 15; 18; 20; 21; 27-34 - pomiar centralnie ważony
Obrazy: 22 i 24 - wykonane za pomocą lampy błyskowej z kompensacja +3, z odległości około 10 metrów
(FEC - Flash Exposure Compensation)

Niebo było praktycznie bezchmurne lub zachmurzone białymi chmurami.
Wszystkie obrazy wykonywane były bez użycia statywu - tylko z ręki.Postanowiłem raz jeszcze wrócić na chwilę w te rejony prawobrzeżnej Warszawy. Ulica Mińska, do której mam duży sentyment jak również do pozostałej części starej warszawskiej Pragi. Może dlatego, że moje korzenie wywodzą się z tej części Warszawy. Miejsca w większości tak charakterystyczne dla tego rejonu miasta. Praga, która paradoksalnie została oszczędzona dzięki naszym odwiecznym „przyjaciołom” ze wschodu. Stacjonując w czasie Powstania Warszawskiego po prawej stronie Wisły z satysfakcją pozwalali na rzeź powstańców, ludności cywilnej oraz totalne zniszczenie miasta przez wojska hitlerowskie. Dzięki tej „pomocy” pozostało wiele starych zabudowań, które przez lata wpisując się w  krajobraz podkreślały niepowtarzalny klimat tej starej części Warszawy. Wydawać by się mogło, że przez te wszystkie lata po wojnie architektura tej części miasta powinna zostać odnowiona i odrestaurowana tak aby tego typu budynki były powodem do dumy jak to ma miejsce w innych stolicach europejskich. Ani komuna, która rozdawała wszystko ludowi pracującemu miast i wsi za darmo na zniszczenie i dewastację ani również kolejne rządy skończywszy na obecnym nie zrobiły absolutnie nic aby zmienić ten stan rzeczy. Z pewnością wygodniej jest nic nie widzieć i nie robić. A gdy zacznie się sypać sprzedać wszystko za cenę gruntu pod biurowce lub supermarkety. Być może niektórzy oburzą się odnośnie mojego porównania. Ale nie wiem co jest gorsze, czy burzyć i równać z ziemią tak jak to robili Niemcy czy pozostawać obojętnym na to co się dzieje. To tak jakby zostawić potrzebującego w chorobie i czekać na powolna agonię. Miałem okazje porozmawiać w trakcie tego spaceru z kimś kto odzyskał mienie swoich przodków. Zdewastowane zabudowania oddane właścicielowi z wielką łaską w oczekiwaniu aż ten się „wykrwawi”, ponieważ doprowadzenie do stanu używalności jest bardzo często niewykonalne. W zasadzie podejście „miasta” jest następujące – „kochaj bliźniego swego aż spadnie ostania koszula z niego”. I chyba tylko gołębie się tym nie przejmują mając miejsce do porannej kąpieli.

Zdjęcie nr. 1

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               160

Focal Length           47.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

 

Zdjecie nr. 2

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/2000

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               160

Focal Length           32.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 3

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/800

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 4

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/640

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           24.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 5

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/640

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted

ISO Speed               160

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 6

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               160

Focal Length           45.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 7

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/640

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               160

Focal Length           55.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 8

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted

ISO Speed               160

Focal Length           125.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 9

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           110.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 10

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/800

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           28.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 11

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/640

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted

ISO Speed               160

Focal Length           70.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 12

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/60

Av( Aperture Value )               9.0

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               100

Focal Length           23.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 13

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/400

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               160

Focal Length           105.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 14

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/640

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               160

Focal Length           105.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 15

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/50

Av( Aperture Value )               9.0

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               100

Focal Length           17.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 16

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/2500

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               160

Focal Length           140.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 17

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/160

Av( Aperture Value )               11.0

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               160

Focal Length           24.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

 

 

 

W ostatni weekend zadzwonił znajomy aby zaproponować mi mały objazd swoim terenowym autkiem w okolicach Warki. Dojazd do Warki a następnie wyznaczoną w przewodniku trasą specjalnie pod terenowe samochody. Pierwszy raz byłem na tego typu wycieczce. Zawsze chciałem przejechać się takim pojazdem nawet jako pasażer. Cały dystans Warszawa-Warka ( z objazdem po wynaczonej trasie)-Warszawa to równo 6 godzin i zaledwie kikadziesiąt kilometrów. Okazało się, że nie jesteśmy jedynymi "uczestnikami" takiej eskapady. Trasa bardzo łagodna ale były miejsca, gdzie jazda zwykłym autem osobowym mogłaby się zakończyć wizytą w zakładzie naprawczym. Tym bardziej, że miejsca które zwyczajowo są wypełnione wodą i błotem były suche. Zabrałem plecak oraz statyw i wyruszyliśmy w drogę. Piękna pogoda i takie same miejsca. Przede wszystkim mnóstwo brzóz, które o tej porze roku z białymi pniami oraz liśćmi w brązowo złotych kolorach wygladają niesamowicie. Pomimo tego, że miałem przy sobie statyw ani razu z niego nie korzystałem. Generalnie potraktowałem to jako rekonesans. A ponieważ zabrało to bardzo dużo czasu nie próbowałem "tracić" każdej minuty na postojach aby ustawiać sprzęt. Tak jak wspomniałem niesamowita kolorystyka mazowsza o tej porze roku jak również wiele wiekowych zabudowań, których nie uwieczniłem na moich obrazach. Może nastepnym razem bardziej będę miał czas aby skupić się na konkretnych obiektach "oszczędzając" na kilometrach i godzinach. Zapraszam do obejrzenia kilkunastu wybranych zdjęć. Starałem się aby się nie powtarzały pomimo bardzo jednostajnego krajobrazu. W takim razie wsiadamy i jedziemy.....

Zdjęcie nr. 1

Shooting Mode              Manual Exposure

Tv( Shutter Speed )     1/250

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           165.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode     AI Focus AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjecie nr. 2

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/160

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               160

Focal Length           32.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 3

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/320

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           24.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               3

Contrast   0

Zdjęcie nr. 4

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/160

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Evaluative Metering

ISO Speed               160

Focal Length           75.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 5

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/400

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           35.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Sharpness               6

Contrast   3

Zdjęcie nr. 6

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/400

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           35.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Sharpness               6

Contrast   3

Zdjęcie nr. 7

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/200

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           24.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Sharpness               6

Contrast   3

Zdjęcie nr. 8

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/100

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           35.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 9

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/80

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           45.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 10

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/160

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           24.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 11

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/250

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           32.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 12

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/400

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           24.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Sharpness               6

Contrast   3

Zdjęcie nr. 13

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/400

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           28.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Sharpness               6

Contrast   3

Zdjęcie nr. 14

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/400

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           47.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Sharpness               6

Contrast   3

Zdjęcie nr. 15

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/400

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           24.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 16

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/80

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           24.0 mm

White Balance Mode               Shade

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 17

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/80

Av( Aperture Value )               5.0

Metering Mode Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           47.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 18

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/60

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           58.0 mm

White Balance Mode               Shade

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

Zdjęcie nr. 19

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/200

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Focal Length           70.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Sharpness               4

Contrast   1

 


 

 
 

11 listopada 2011 r. Kolejny rok obchodów Święta Niepodległości. Każdy spędza i czci ten dzień na swój sposób. W tym roku policja skutecznie rozdzieliła "zawodników". Pomimo tego nie odbyło się bez drobnych strać. Z moich obserwacji ( na trasie Plac Konstytucji - Waryńskiego - Puławska - Goworka - Belwederska - Al. Ujazdowskie - Pomnik Dmowskiego do godziny 17.30) sytuacja nie była aż tak drastyczna jak to pokazywane było w TV. Z tego też powodu zdjęcia są mniej "kolorowe". Ale nie można być jednocześnie w kilku miejscach naraz. Końcówka za to była "gorąca".  Końcówka to przykład braku profesjonalizmu policji, kompromitacja władz Warszawy oraz wszystkich wzwyż, łącznie z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo państwa. Przez około 20 minut rozbijano auta, próbowano je przewrócić na bok, by w końcu podpalić. W odległości około 15 metrów stał kordon policyjny, który przyglądał się biernie temu co się działo. Nawet gdy auta zamieniły się w pochodnie nikt nie ruszył w stronę tych ludzi. Jedyna reakcja policji, to podjazd działka wodnego i ugaszenie samochodów.
Zdjęcia były robione pomiędzy godzią 15.00 a 17.30. Z powodu zmieniających się warunków oświetleniowych takich jak szybki zmierzch oraz duże ilości dymu cześć tych obrazów robiona była na pełnych automacie.  Właśnie z tego powodu nie podaję szczegółów ekspozycji. 
ZIMA I ŚNIEG

Kolejna / trzecia/
zima z rzędu gdy próbuję pokazać śnieg na moich obrazach. W zasadzie w tym roku skupiłem uwagę właśnie na śniegu. Same zdjęcia pewnie mogły być lepsze gdybym miał filtr polaryzacyjny. Poza tym są jakby ubocznym efektem. Nie znaczy to, że nie wybierałem kadrów. Ale tak jak już wspomniałem przedewszystkim śnieg. Zdjęcia były robione przy zastosowaniu priorytetu przysłony tak aby można było zabaczyć dokładnie korektę ekspozycji jaką zastosowałem.
A śnieg jak to śnieg, pomimo, że kolor jest biały to w rzeczywistości w zależności od światła, otoczenia przybiera różne odcienie. Na zdjęciach, robionych o świcie jest na nim żółtawe światło. W ciagu dnia jest bardziej biały. W każdym bądź razie nie powinien być ani szary ani całkowicie biały tworząc białą przepaloną powierzchnię.Camera Model    Canon EOS 40D

Zdjęcie nr. 1

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/320

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           60.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjecie nr. 2

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted

Exposure Compensation          +2/3

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           75.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 3

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +2/3

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           82.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 4

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1 1/3

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           58.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 5

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/320

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

Exposure Compensation          +1 1/3

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           28.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 6

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +2/3

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           55.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 7

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/800

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           130.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 8

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/160

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Evaluative Metering

Exposure Compensation          +2/3

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           88.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 9

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/100

Av( Aperture Value )               11.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1 1/3

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           73.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  AI Servo AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 10

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/1600

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          -1/3

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           70.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  AI Servo AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 11

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/100

Av( Aperture Value )               11.0

Metering Mode  Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1 1/3

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           35.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 12

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1 1/3

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           182.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 13

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1 1/3

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 14

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +2/3

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           165.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 15

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           80.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 16

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           80.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 17

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           70.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 18

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           115.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  AI Servo AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 19

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           115.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  AI Servo AF

Picture Style            Landscape

Zdjecie nr. 20

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               11.0

Metering Mode Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1 2/3

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           105.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 21

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/60

Av( Aperture Value )               11.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           88.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 22

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/250

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode Evaluative Metering

Exposure Compensation          +2/3

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           40.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 23

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/250

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Evaluative Metering

Exposure Compensation          +2/3

ISO Speed               160

Lens        EF17-40mm f/4L USM

Focal Length           21.0 mm

White Balance Mode               Daylight

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 24

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/250

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Evaluative Metering

Exposure Compensation          +1/3

ISO Speed               160

Lens        EF17-40mm f/4L USM

Focal Length           23.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 25

Shooting Mode         Aperture-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/80

Av( Aperture Value )               11.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +1/3

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           47.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Landscape

 

 

 Za nami Dzień Św. Walentego, a przed nami dzień, który dla wielu kojarzy się z czasami głębokiej komuny oraz symbolicznym goździkiem gdy I Sekretarz wręczał  przodownicom pracy ten czerwony kwiatek. Minęło wiele lat od tamtych teatralnych wydarzeń, które dla wielu kobiet były upokarzające.

Jednak spójrzmy na ten dzień jak na inne jemu podobne. Mam tu na myśli takie święta jak dzień babci, matki czy ojca. Moim zdaniem powstało przez te lata wiele bardziej idiotycznych dni , które na stałe wpisały się w nasz kalendarz.

Wiele napisano na temat kobiet. Wiele można by napisać. Ale cokolwiek by nie powiedziano  to i tak nie odda prawdziwej natury kobiety. Żadne słowo nie odzwierciedli jej wnętrza, żadne słowo nie jest w stanie opisać co czuje gdy kocha i nienawidzi. To właśnie Ona ma decydujący wpływ na nasze życie. Była i jest natchnieniem wielu poetów, ale również motorem napędowym naszych działań.  A jej bliskość sprawia, że zapominamy o rzeczywistości czując spokój i ukojenie dla naszej duszy i ciała. Jej nierzadko romantyczny sposób widzenia świata pomaga ujrzeć go piękniejszym, natomiast trzeźwe spojrzenie uniknąć wielu ostrych zakrętów życiowych.

Kochajmy je i okazujmy to przy każdej nadarzającej się okazji. Dlaczego właśnie ten dzień nie może być zwieńczeniem naszego uwielbienia dla nich ?.  Może więc warto pamiętać właśnie w szczególny sposób o tym i co roku dokładać bukiet wspomnień złożony z tego co wydarzy się w tym dniu.  Zachować w sercu te wspomnienia aby móc do nich wracać i razem o nich pamiętać.  Wiedzmy to, że wspomnienia są bogactwem, które są i będą w nas po kres naszego życia. I kiedy nadejdzie czas gdy nasze głowy pokryje kolor jesieni życia te wspomnienia będą przedłużać naszą młodość i pozwolą w spokoju doczekać końca naszej drogi.

Jest jeszcze trochę czasu. Pomyślmy o tym dajmy naszym kobietom w tym dniu właśnie taki bukiet wspomnień, który z roku na rok będzie coraz większy.

 

 

WSPOMNIENIA

Gdy mrok zaczyna spowijać ulice a światła w oknach przygasają, wtedy zlatują się zewsząd wspomnienia. Wracają do nas wszystkie chwile, te radosne i te, które niosły w sobie gorycz i ból. Wtedy czujemy ich ciężar. Ten ciężar pokrywa nas jak stado drapieżnych stworów, rozszarpujących umysły nasze próbujących dotrzeć do miejsca w którym skrywamy nasze tajemnice, rozterki, marzenia i pragnienia. To miejsce jest jak twierdza, której żadne zło nie jest w stanie przeniknąć. Gdy sięgniemy do niego głęboko przymykając powieki, widzimy łąki zielone pokryte cudownym kwieciem. A na tej łące Ona, ta jedyna cudowna, piękna i zmysłowa istota, która aż po kres naszego życia będzie w naszym sercu. To Ją tulimy do piersi naszej. To jej oczy całujemy w chwilach namiętności jak również wtedy gdy płyną z nich łzy bólu i goryczy. To Jej cudownie piękne dłonie pokrywamy pocałunkami pieszcząc je i zatracając się w nich bez końca. A gdy nasze usta spotykają się w gorącym pocałunku, wtedy to coś porywa nas w otchłań cudownej namiętności, która sprawia ze nasze serce staje się przez to nieśmiertelne. 

 Luty 2012 r.

Czerwiec 2012

Kolejny rok i kolejna wizyta w Krakowie. Tym razem nie miałem żadnych planów zdjęciowych. W zasadzie podczas każdej tego typu wycieczki większość czasu spędzam na rynku krakowskim. Ze względu na rozgrywki piłkarskie wszędzie było tłoczno. Nie chciało mi się chodzić i przepychać wśród "balujących" kibiców. Przysiadłem sobie to w jednym to w drugim miejscu i wypatrywałem celu. Najbardziej fascynują mnie dzieci biegajace wśród gołębi. Ich reakcje, które są spontaniczne i naturalne. Również i w tym roku odbywał się festiwal zaczarowanej piosenki. Z tym że, rozpoczął się późno wieczorem po ostatnim meczu w tym dniu. Dlatego zrobiłem kilka obrazów z prób. Również pokazy piłki ręcznej w wykonaniu niepełnosprawnych zawodników ściągnęły sporo kibiców.


Zdjęcie nr. 1

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-09 13:19:02

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               250

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

 

Zdjecie nr. 2

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-09 13:35:50

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               250

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

 

Zdjęcie nr. 3

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-09 13:19:02

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               250

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

 

Zdjęcie nr. 4

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-09 13:37:55

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/640

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               250

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           170.0 mm

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

 

Zdjęcie nr. 5

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-09 14:15:33

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/800

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

 

Zdjęcie nr. 6

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-09 14:49:56

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/400

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

 

Zdjęcie nr. 7

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-09 14:15:33

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/800

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

 

Zdjęcie nr. 8

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-10 11:20:34

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/400

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

 

Zdjęcie nr. 9

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-10 11:19:18

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/400

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

 

Zdjęcie nr. 10

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-09 15:16:42

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/640

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

Flash       On

Flash Type              External E-TTL

Flash Exposure Compensation  +2 1/3

Shutter curtain sync 1st-curtain sync

White Balance Mode               Flash

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 11

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-09 15:17:06

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/640

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

Flash       On

Flash Type              External E-TTL

Flash Exposure Compensation  +2 1/3

Shutter curtain sync 1st-curtain sync

White Balance Mode               Flash

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 12

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-09 16:01:52

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/320

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           168.0 mm

Flash       On

Flash Type              External E-TTL

Flash Exposure Compensation  +3

Shutter curtain sync 1st-curtain sync

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 13

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-09 16:01:52

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/320

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           168.0 mm

Flash       On

Flash Type              External E-TTL

Flash Exposure Compensation  +3

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 14

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-10 11:35:03

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           70.0 mm

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 15

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-10 11:35:03

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           70.0 mm

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 16

Camera Model         Canon EOS 40D

Shooting Date/Time 2012-06-10 11:27:54

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           70.0 mm

Image Size              3888x2592

Image Quality         RAW

Flash       Off

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

 

 

 

02-05-2012 miałem okazję uczestniczyć na żywo w programie You Can Dance. Prawdę mówiąc nie oglądam tego przedstwienia w TV, ponieważ taniec absolutnie mnie nie interesuje. Ale mając zaproszenie oczywiście nie mogłem sobie odmówić możliwości zrobienia kilku obrazów ze studia TVN. Miejsce, mimo że siedzące nie do końca sprzyjało robieniu zdjęć. Co chwila przed moim obiektywem "przepływał" żuraw z kamerą. Ale pomimo tego jednak coś tam udało mi się zarejestrować. Ponieważ w czasie występów był zakaz używania lamp błyskowych byłem zdany tylko na mój obiektyw o stałym świetle 2.8 /70-200 mm. Moja 40-stka jest już mocno opóźniona technicznie i obecnie czysto amatorskie aparaty posiadaja bardziej czułe matryce niż mój korpus. Lecz miałem nadzieję, że optyka, która miała być podpięta w jakiś sposób podciągnie wszystko do góry. Tym bardziej, że posiada bardzo wydajną stabilizację. Starałem się aby w moim przypadku znaleźć kompromis pomiędzy czasem naświetlania oraz czułością. Chodziło o to aby przy tak słabym oświetleniu nie używać zbyt wysokich czułości a jednocześnie aby czas naświetlania w miare możliwości pozwolił na rejestrację ostrych obrazów. Dlatego też czułość trzymałem na poziomie 400 ISO lub w bardziej ciemnych ujęciach aby nie przekraczała 500 ISO. W zasadzie wszystkie wartości powyżej 400 ISO są mało interesujące. Z poniższych danych można wyczytać również eksperymenty z balansem bieli. Starałem się również aby wyłapać z tańca momenty bardziej statyczne. Przy tak długich czasach było to dosyć trudne. Ale chyba wyszło to w miarę dość nieźle. Jednak ostateczne ocena należy do Was.Camera Model    Canon EOS 40D

Zdjęcie nr. 1

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/80

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           168.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjecie nr. 2

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/160

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode  Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           140.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 3

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/160

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average ISO Speed  500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           115.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 4

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/160

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           90.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 5

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode   Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 6

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           145.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 7

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/100

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           120.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 8

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/200

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode   Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           145.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 9

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/200

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           160.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 10

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/200

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           115.0 mm

White Balance Mode               Cloudy

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 11

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/200

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode   Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Cloudy

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 12

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/200

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 13

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/160

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           155.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 14

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/100

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode   Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           170.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 15

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/100

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 16

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/100

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 17

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode   Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 18

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 19

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           180.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjecie nr. 20

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode   Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 21

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 22

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           182.0 mm

 

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 23

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               2.8

Metering Mode   Center-Weighted Average

ISO Speed               500

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           142.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

 


   
Kolejny raz miałem okazję obejrzeć ten program "na żywo". Oczywiście z aparatem w ręku. Drugi raz również siedziałem w tym samym miejscu, więc pole widzenia tak samo ograniczone. Niestety tym razem światło było bardziej ciemniejsze niż poprzednio. Dlatego do wszystkich obrazów stosowałem ISO500. Przy stałej przysłonie 2.8 zmieniałem tylko czas naświetlania w zakresie od 1/80s do 1/160s. Nie będę opisywał każdego zdjęcia z osobna, ponieważ oprócz czasu wszystke parametry pozostały te same, czyli:

Camera Model    Canon EOS 40D
Shooting Mode    Manual Exposure
Av( Aperture Value )    2.8
Metering Mode    Center-Weighted Average Metering
ISO Speed    500
Lens    EF70-200mm f/2.8L IS II USM
White Balance Mode    Auto
AF Mode    One-Shot AF
Picture Style    Standard
Drive Mode    Single shooting


Kolejne wakacje nad Bałtykiem. Tym razem wszystkie obrazy w tym albumie są "dziełem przypadku". To znaczy, że ten wyjazd poświęciłem od strony fotograficznej na zdjęcia rodzinne. To co tutaj się znajduje zostało zrobiono w chwilach wolnych od głównego fotografowania. Dlatego tytuł jest adekwatny do zawartości albumu, który nie jest ukierunkowany tematycznie. 

Camera Model         Canon EOS 40D

Metering Mode        Center-Weighted Average Metering

Zdjecie nr. 1

Shooting Date/Time 2012-07-29 07:19:09

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/160

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           100.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 2

Shooting Date/Time 2012-07-29 07:19:09

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/160

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           100.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 3

Shooting Date/Time 2012-08-02 18:01:32

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  AI Servo AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 4

Shooting Date/Time 2012-07-30 13:52:25

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/2000

Av( Aperture Value )               2.8

ISO Speed               250

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 5

Shooting Date/Time 2012-07-30 13:52:25

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/2000

Av( Aperture Value )               2.8

ISO Speed               250

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 6

Shooting Date/Time 2012-07-30 13:52:25

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/2000

Av( Aperture Value )               2.8

ISO Speed               250

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 7

Shooting Date/Time 2012-07-30 13:52:25

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/2000

Av( Aperture Value )               2.8

ISO Speed               250

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 8

Shooting Date/Time 2012-07-30 15:36:30

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/60

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           47.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 9

Shooting Date/Time 2012-07-31 20:12:39

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/100

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           80.0 mm

White Balance Mode               Cloudy

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 10

Shooting Date/Time 2012-07-31 20:12:39

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/100

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           80.0 mm

White Balance Mode               Cloudy

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 11

Shooting Date/Time 2012-07-31 20:12:39

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/100

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           80.0 mm

White Balance Mode               Cloudy

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 12

Shooting Date/Time 2012-07-31 20:12:39

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/100

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           80.0 mm

White Balance Mode               Cloudy

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 13

Shooting Date/Time 2012-08-02 18:22:42

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/640

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           100.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 14

Shooting Date/Time 2012-08-02 18:24:31

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 15

Shooting Date/Time 2012-08-02 18:30:46

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           95.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 16

Shooting Date/Time 2012-08-02 18:34:29

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/640

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 17

Shooting Date/Time 2012-08-02 18:57:36

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1600

Av( Aperture Value )               2.8

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  AI Servo AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 18

Shooting Date/Time 2012-08-02 19:15:09

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               2.8

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           175.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjecie nr. 19

Shooting Date/Time 2012-08-02 19:16:38

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               2.8

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 20

Shooting Date/Time 2012-08-03 14:34:37

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/80

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           125.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 21

Shooting Date/Time 2012-08-03 14:48:44

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/250

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               250

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 22

Shooting Date/Time 2012-08-03 14:51:30

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/125

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               250

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           75.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  One-Shot AF

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 23

Shooting Date/Time 2012-08-02 18:01:44

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               4.0

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

AF Mode  AI Servo AF

Picture Style            Standard

 

"Obudź się Polsko" to kolejny "uliczny album".  Prawdę mówiąc jako fotograf jestem trochę zawiedziony przebiegiem manifestacji. Każdy kto robi zdjęcia, a zwłaszcza tego typu reportaż liczy na coś wyjątkowego. Mam tu na myśli ujęcia jakie udało mi sie zarejestrować w albumie "11.11.11".  No, ale nie można mieć zawsze tego co się chce. 44 obrazy to duży skrót mojej blisko siedmio-godzinnej wyprawy.  Pomimo "nudziarskiego" przebiegu manifestacji chciałem jednak coś pokazać z tego dnia.
Pogoda była dosyć słoneczna. Natomiast wiele miejsc było zacienionych z racji trasy, która była wytyczona ulicami Warszawy.
Do wykonania tego albumu oprócz mojej już wysłużonej 40D / ma na liczniku blisko 200000 "pstryknięć"/ używałem dwóch obiektywów:

1/ Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM
2/ Canon EF 70-200 mm f/2.8 IS II USM

Szczerze mówiąc kolejny raz posiadanie tylko jednego korpusu pozbawiało mnie komfortu swobodnego fotografowania a zarazem doznałem dyskomfortu przy zmianach optyki. Umykało mi wiele ujęć a zarazem w pośpiechu obiektywy były narażone na uszkodzenia w razie upadku na uliczny asfalt.

a/ pierwszy obiektyw to przysłona 4.0 lub 5.6 w zależności od efektu głębi ostrości jaki miałem     zamiar uzyskać
b/ drugi to przysłona 4.0.
c/ czułość dla wszystkich obrazów to ISO160
d/ balans bieli AUTO
e/ AF - centralny punkt
f/ ekspozycja - MANUAL
g/ pomiar - CENTRALNIE WAŻONY

W zależności od natężenia światła całość była regulowana "czasem".

Kolejne zaproszenie do programu "na żywo". Nic nowego jeżeli chodzi o światło i specyfikę miejsca. Słabe światło z różnego rodzaju odcieniami zmieniającymi się tak samo szybko jak jego natężenie.
W użyciu była tylko ogniskowej 200 mm. Dwie przysłony - 2.8 oraz 4.0. Czułość 400 lub 500 ISO. Stosowane czasy od 1/40 s do 1/100s. Kombinacje w/w parametrów w zależności od warunków oświetleniowych oraz szybkości ruchu. Balans bieli AWB. Pomiar centralnie ważony. Centralny punkt AF.

Port w Gdyni

Głównie interesowała mnie część kontenerowa portu. Kilka obrazów zostało wykonane z "wody", czyli z pokładu statku wycieczkowego po porcie. Ale dopiero za drugim razem zorientowałem się co gdzie jest. Dwa obiektywy rozłożone na ławce i szybka zmiana, ponieważ statek ma swoja prędkość pomimo rejsu po porcie. Inne wykonane zostały z krzaków po stronie Obłuża. Właściwie najlepszym miejscem do fotografowania jest Estakada Kwiatkowskiego po południu. Wtedy słońce oświetla zarówno BCT oraz DCT, dwa terminale znajdujace sie po przeciwnych stronach. Wracając postanowiłem zatrzymać się na Estakadzie. Jest to chyba najmniej rozsądny pomysł, ale nie mogłem sie powstrzymać. Zdążyłem zrobić dwa ujęcia i musiałem uciekać z powodu dużego ruchu oraz własnego bezpieczeństwa. Być może jest możliwość aby wejść na Estakadę pieszo, ale nie miałem czasu ani możliwości aby to sprawdzić. Czyli dwa ostatnie ujęcia to właśnie te z tej bardzo ruchliwej ulicy.

Aparat fotograficzny Canon 40D
AF - centralny punkt

Zdjęcie nr. 1

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           70.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjecie nr. 2

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           32.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 3

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/500

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           35.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 4

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           145.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 5

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           135.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 6

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           70.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 7

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/800

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 8

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           70.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 9

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/800

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           50.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 10

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           125.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 11

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF24-105mm f/4L IS USM

Focal Length           47.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

 

 

Kormoran

Stały gość w Zatoce Puckiej. Już kilka razy próbowałem uwiecznić tego ptaka, ale tak naprawde nigdy mi się to nie udało tak jakbym chciał. Generalnie żeby fotografować ptaki należy posiadać długi obiektyw. Te na fotografii relaksują się na wystajacych z dna drewnianych palach. Odległość od brzegu to około 50 metrów. Podchodziłem trzykrotnie aby wykonać zdjęcia. Za pierwszym razem bez statywu. Właściwie podejście na nogach nie jest możliwe. Sa zbyt płochliwe, pomimo że w jakimś sensie "oswojone". Od brzegu dreptałem na kolanach zatrzymując sie co 2-3 metry. Nie udało się. Drugi raz umieściłem moją Sigmę 300mm na statywie i znowu kolana i "czołganie" się. Nawet udało mi sie podejść. Może to była zasługa statywu, który mnie zasłaniał (???). Wykonałem około 300 zdjęć z odległości około 10 metrów. Obrazy wykonywałem z manualnym ustawieniem ostrości, ponieważ w tych warunkach użycie AF nie było możliwe. Dodatkowo blokada lustra i wężyk wyzwalający migawkę. Siedząc po pas w wodzie robiłem kolejne zdjęcia. Po powrocie okazało się że w zasadzie prawie żadne zdjęcie nie wyszło - wszystkie były pozbawione ostrości. 2 z tych 300 postanowiłem jednak pokazać. Wtedy przypomniałem sobie, że mój statyw "pływał" po piaszczystym dnie. Próbowałem ustawiać ponownie ale jak sie okazało na końcu nic z tego nie wyszło. Trzecie podejście z ogniskową 200 mm i stabilizacją w obiektywie. Tylko dwa ptaszyska pozwoliły podejść na około 10 metrów. Na kolanach po pas w wodzie, która falowała od wiatru. Resultat tego widać na tych kilku obrazach. Daleko im od idełau ale uparłem sie aby "zdjąć kormorana".

Aparat fotograficzny Canon 40D
AF - centralny punkt


Zdjęcie nr. 1

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/400

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        100-300mm

Focal Length           300.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjecie nr. 2

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode  Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 3

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 4

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

 

Zdjęcie nr. 5

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode   Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 6

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1250

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 7

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/320

Av( Aperture Value )               5.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        100-300mm

Focal Length           300.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

 

 

 

   
To i owo
Trochę różnych obrazów z różnych miejsc. Może ciekawostką na końcu tego albumu jest "trzoda" tratująca wydmy. Pomijając ten wątek stwierdzam, że co roku jest coraz gorzej z zachowaniem czystości w przyrodzie oraz ze stanem umysłów takich typów jak na zdjęciach. 

Aparat fotograficzny Canon 40D
AF - centralny punkt


Zdjęcie nr. 1

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/50

Av( Aperture Value )               10.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               100

Lens        EF17-40mm f/4L USM

Focal Length           32.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjecie nr. 2

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/320

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode  Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           142.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 3

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/20

Av( Aperture Value )               14.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               100

Lens        EF17-40mm f/4L USM

Focal Length           31.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 4

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/200

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           155.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 5

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/20

Av( Aperture Value )               16.0

Metering Mode  Center-Weighted Average

ISO Speed               100

Lens        EF17-40mm f/4L USM

Focal Length           31.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 6

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/800

Av( Aperture Value )               5.6

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 7

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/40

Av( Aperture Value )               11.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF17-40mm f/4L USM

Focal Length           22.0 mm

Image Size              3888x2592

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 8

Shooting Mode         Shutter-Priority AE

Tv( Shutter Speed ) 1/80

Av( Aperture Value )               13.0

Metering Mode   Center-Weighted Average

Exposure Compensation          +2/3

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           70.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 9

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/50

Av( Aperture Value )               11.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF17-40mm f/4L USM

Focal Length           17.0 mm

Image Size              3888x2592

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 10

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1600

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

 

Zdjęcie nr. 11

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 0.5

Av( Aperture Value )               22.0

Metering Mode   Center-Weighted Average

ISO Speed               100

Lens        EF17-40mm f/4L USM

Focal Length           23.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 12

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/2000

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               250

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 13

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 0.3

Av( Aperture Value )               22.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               100

Lens        EF17-40mm f/4L USM

Focal Length           23.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 14

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/30

Av( Aperture Value )               16.0

Metering Mode   Center-Weighted Average

ISO Speed               100

Lens        EF17-40mm f/4L USM

Focal Length           19.0 mm

White Balance Mode               Cloudy

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 15

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/4000

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           102.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Standard

Zdjęcie nr. 16

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/15

Av( Aperture Value )               22.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               100

Lens        EF17-40mm f/4L USM

Focal Length           19.0 mm

White Balance Mode               Cloudy

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 17

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode   Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           102.0 mm

Image Size              3888x2592

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 18

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/1000

Av( Aperture Value )               4.0

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               160

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           200.0 mm

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjęcie nr. 19

Shooting Mode         Manual Exposure

Tv( Shutter Speed ) 1/2500

Av( Aperture Value )               4.5

Metering Mode        Center-Weighted Average

ISO Speed               400

Lens        EF70-200mm f/2.8L IS II USM

Focal Length           155.0 mm

Image Size              3888x2592

White Balance Mode               Auto

Picture Style            Landscape

Zdjecie nr. 20

 

 

 

 

TRZODA

Zdjęcie nr. 21

 

 

 

 

TRZODA

 

Postanowiłem zobrazować jesień w inny sposób niż dotychczas. Być może nie do końca można nazwać to fotografią. W każdym bądź razie wpadłem na taki pomysł, ponieważ tradycyjne obrazy tej pory roku trochę mi się przejadły. Według mnie można przy tego typu zdjęciach puścić wodze fantazji. Zostały wykonane z ręki przy czasie 1/10s, przysłonie od 11 do 18 w zależności od ilości światła w poszczególnych miejscach. Dodatkowo doświetliłem całość zewnętrzną lampą błyskową w trybie manualnym. Oczywiście przy wykonywaniu zdjęć również wykorzystałem ten sam tryb. Można posłużyć się dodatkowo statywem. Obrotowa głowica pozwoli na uzyskanie dodatkowych efektów. Starałem się aby moje obiekty były przesunięte w przestrzeni - w pionie oraz poziomie. Zaważymy to po kierunku "rozmazań". Lecz powinny być na tyle wyraźne aby można rozróżnić kształty liści.  
Można by to w pewnym sensie porównać do panoramowania. Z tym, że w tym przypadku nasz obiekt jest nieruchomy. Natomiast nasze przesuniecie powinno być wykonane przy odpowiedniej prędkości naszych bioder.

W tym roku zamiast fotografować bójki uliczne w Warszawie postanowiłem wybrać się w Bieszczady. Tym samym spełniło się moje marzenie aby zobaczyć ten region Polski . Dwa dni na podróż i dwa pełne dni na miejscu. „Przegrzebałem” Internet i wybór padł na Hotel Zefir w Polańczyku. Tak na marginesie przesympatyczna załoga a na dodatek przyjazna zwierzakom. Co w moim przypadku oznaczało zabrania psa i kota.

Miałem nadzieję na ładną pogodę, przynajmniej bez deszczu, mgieł i ołowianych chmur. Niestety na miejscu okazało się, że pierwszego dnia było wszystko co wymieniłem powyżej. Na dodatek złota polska jesień odeszła w zapomnienie pozostawiając po sobie gołe drzewa.  Aby nie tracić 50% pobytu wybrałem się w tym celu do zapory rozdzielającej Jezioro Myczkowiecke i Jezioro Solińskie. Dojazd samochodem do samego celu bez potrzeby wspinania się pod górę. Pomimo padającego deszczu wypakowałem sprzęt i ruszyłem w kierunku elektrowni, około 100 m. Moja 40-stka pomimo tego, że ociekała wodą sprawdziła się pod tym względem idealnie. Gorzej ze zdjęciami. Potraktujmy to jednak jako „wycieczkę” po okolicy. Elektrownia Wodna w Solinie wybudowana została w latach 1961-1968.

Wysokość: 82 m/ Długość: 644 m/ Kubatura: 760000 m3/ Pojemność zbiornika: 500000 Tyś m3/ Powierzchnia zbiornika: 2200 h/ Długość zbiornika: 26,6 km/ Długość linii brzegowej: 150 km

Po godzinie wróciłem do hotelu aby wysuszyć aparat. Miałem nadzieję, że następnego dnia pogoda będzie bardziej sprzyjająca… przynajmniej bez deszczu. Kupiłem w recepcji mapę i następnego dnia po śniadaniu postanowiłem objechać Jezioro Myczkowieckie dookoła robiąc po drodze w miarę możliwości pogodowych kilka zdjęć.

Jadąc w kierunki Myczkowców zatrzymałem się na chwilę w miejscu oznaczonym jako „przystań”. O tej porze oprócz pomostu nic się nie działo. Bardzo dużo łabędzi ale zbytnio oddalonych aby zrobić zdjęcia tym bardziej że było mglisto. Kolejnym przystankiem miała być Elektrownia Wodna w Myczkowcach została wybudowana w latach 1956-1960.

Wysokość: 17,5 m/ Długość: 460 m/ Kubatura: 216000 m3/ Pojemność zbiornika: 10900 Tyś m3/ Powierzchnia zbiornika: 200 h/ Długość zbiornika: 6 km/ Długość linii brzegowej: 32 km

Następny cel to Kompleks Wypoczynkowy Caritas. Jednak zanim tam dojechałem po lewej stronie w ostatniej chwili zauważyłem punkt widokowy. Miejsce mało przyjazne do zawracania i cofania. Miejsca do postoju wystarczyło tylko na moje auto. W dole wijący się San porośnięty o tej porze roku suchą i zwiędłą roślinnością.

Warto zatrzymać się w ośrodku Caritas i obejrzeć Ogród Biblijny, który zajmuje 80 arów i ma 230 m długości oraz 26 m szerokości. Podzielony jest na 34 sekcje obrazujące wydarzenia biblijne. Na terenie ośrodka znajdują się również miniaturowe świątynie. Na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono tu 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosłowanych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie miniatury wykonano w skali 1:25 a dokonał tego zespół osób kierowany przez Janusza Kuliga z Chmielnika koło Rzeszowa, natomiast architekturę terenu przygotował Norbert Piekarski z Bliznego. Znajdują się tu świątynie istniejące do dziś, jak i te, których na żywo już nie zobaczymy. Teren został podzielony na 10 niewielkich wzgórków, na których stanęły obiekty z poszczególnych regionów, pogrupowane tematycznie. Makiety otoczono miniaturową roślinnością, podobną do tej, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach. Po kamieniach płyną potoki, szumi woda a z cerkiewek (bo tych jest najwięcej) rozbrzmiewają starocerkiewne śpiewy. W centrum parku umieszczono pomnik wielkiego Jana Pawła II. Poszczególne sektory to Pogórzanie, Zamieszańcy, Łemkowie, Łemkowie słowaccy, Grupa Polsko -Ruska, Dolinianie, Teren mieszany, Bojkowie i Bojkowie ukraińscy.

Na mapie zaznaczony jest rezerwat bobrów za mostem na rzece Olszanicy. Ale czas nie pozwolił na zagłębienie się w te dzikie ostępy. Ostatnim celem było Lesko. W Lesku znajduje się późnogotycki zamek w dolinie Sanu – niestety przerobiony na pensjonat. Z tego powodu został pominięty. Skierowałem się do Synagogi oraz Kirkutu. Synagoga była zamknięta. Więcej szczęścia miałem z Kirkutem. Również był zamknięty ale podczas prób zdjęciowych z narożnego budynku wyszedł miły jegomość i wpuścił mnie na teren cmentarza. Jest to jedno z takich miejsc, które miałem w planach „kiedyś” zwiedzić i wykonać kilka obrazów. Nagrobki znajdujące się na tym cmentarzu pochodzą z okresu XVI - XX wieku.

Zrobiło się późno i musiałem wracać do hotelu. Z pewnością warto zobaczyć Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych oraz Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie w Nowosiółkach. Krótki czas jaki miałem do wykorzystania oraz Święto Niepodległości nie pozwoliło na więcej niż opisałem.
Może następnym razem…..

Kilka słów o parametrach zdjęć jakie zastosowałem.

Camera Model    Canon EOS 40D

Lens      EF24-105mm f/4L IS USM

Shooting Mode    Manual Exposure

Starałem się trzymać stałej przysłony 5,6. Czułość jaką tym razem zastosowałem to minimum ISO250. Czas w zależności od zachmurzenia od 1/20s do 1/200s. Największy problem miałem na cmentarzu. Tam było najciemniej. Dlatego użyłem przysłony 4,0 oraz czułości od ISO350 do ISO500. Wszystkie zdjęcia były robione bez statywu. Nie chciało mi się rozkładać całego majdanu w deszczu. Kirkut był na wzgórzu, którego podłoże było nie tylko pochyłe ale również bardzo grząskie. 

Grecja to kraj poetów, mitologicznych bogów, ale jednocześnie kolebka kultury oraz cywilizacji europejskiej. Jest krajem gdzie narodziła się demokracja, polityka, sport, filozofia oraz dramat. Jednym słowem kraj kontrastów. Dotyczy to zarówno przyrody, krajobrazu jak również kultury i obyczajów. Różnorodność owoców, ziół, ogromne połacie gajów oliwnych. A pośród tego raju mieszkańcy. Życie ich płynie w tępię siga - siga, co oznacza spokojnie - spokojnie. Ten stan rzeczy obrazuje dobitnie powiedzenie, które można usłyszeć z ust Greków – „wy macie zegarki a my mamy czas”.  Nikt się nigdzie nie śpieszy. Do tego stopnia, że gdy nadchodzi pora sjesty Grecy zamykają swoje sklepiki, kramy i nic ich nie obchodzi przez kolejne 2 godziny.

7 dni jakie spędziłem na Krecie oraz kilka miejsc, które zobaczyłem pozostawiły niezatarte wspomnienia, między innymi w formie wykonanych obrazów. Nie jestem amatorem wylegiwania się na słonecznych plażach oraz przyhotelowych basenach. Dla mnie to całkowicie stracony czas. Oprócz spacerów w miejscu pobytu, Kato Stalos, zrobiłem mały wypad do Chani oddalonej kilkanaście kilometrów od tego miasteczka. W zasadzie życie towarzyskie zaczyna się późnym popołudniem, kiedy słońce chyli się ku zachodowi. Nie miałem zbyt dużo czasu na zobrazowanie Chani, ponieważ większość zdjęć wykonywałem mojej rodzinie – to dotyczy również pozostałych miejsc jakie miałem okazje zobaczyć. Zanim się obejrzałem słoneczko skryło się za horyzontem. Pięć pierwszych obrazów pokazuje Chanię. Począwszy od pomnika przedstawiającego Spyros-a Kayalès-a, który w czasie rewolucji na krecie w roku 1897 po zniszczeniu masztu z flagą narodową, uniósł ją wysoko w górę służąc swoim ciałem za maszt. Dzięki temu został bohaterem narodowym. Kolejno port jachtowy, grecka uliczka oraz kościół, częściowo przebudowany na minaret za czasów wpływów tureckich. Szósty obraz to port w Rethymonon, z którego wyruszyłem w trzygodzinny rejs na wyspę Santorini w kierunku Archipelagu Cyklad.

Santorini jest wyspą - wulkanem oddaloną 110 km od Krety.  Istniejąca przed ok. 1600 r. p.n.e. jedna wyspa została w wyniku silnego wybuchu wulkanu zatopiona. Nie pozostało nic z jej okrągłego kształtu. W wyniku wybuchu powstała jedna z największych na świecie kalder o średnicy 10 km. Pozostałe jej boczne fragmenty, przypominają swym kształtem rogalik. Przed wybuchem wulkanu Thera istniała na wyspie rozwinięta cywilizacja – kultura minojska. Jej mieszkańcy opuścili w większości wyspę tuż przed wybuchem wulkanu – po wielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło to miejsce. Obecne teorie mówią, że wybuch wulkanu i późniejsze jego zapadnięcie się na ok. 300-400 m pod powierzchnię obecnego poziomu morza spowodował powstanie olbrzymiej fali tsunami o wysokości dochodzącej do 200 metrów. Zdaniem dr. Stevena Careya z University of Rhode Island z krateru wytrysnęło tak wiele popiołu, że opadając zasłonił on dopływ promieni słonecznych w całym obszarze basenu Morza Śródziemnego – co najmniej 300 tys. kilometrów kwadratowych. Jeszcze dziś pumeks wulkaniczny wokół archipelagu Santoryn tworzy warstwę grubości 80 m i pokrywa dno oceaniczne w promieniu 20-30 km od wysp. Naukowcy oszacowali, że wulkan wyrzucił z krateru 60 km sześciennych magmy. Po katastrofie przez ok. 300-500 lat wyspa była niezamieszkana. Ponownie zasiedlili ją greccy Dorowie.

Fotografie od 10 do 19 pokazują Oię. Jest to najczęściej fotografowane miejsce na całej wyspie. Najpiękniejszy zakątek uważany za miasto artystów, rzeźbiarzy oraz malarzy. Santorini przez lata było ulubionym portem żeglarzy. I właśnie Oię upodobali sobie za swój dom. Białe domy (Iposkafach) wyżłobione były w miękkich skałach na stromych zboczach. Wyglądają wręcz jakby były „przylepione” do zbocza skalnego. Wąskie chodniki są jednocześnie dachami domów znajdujących się poniżej.

Kolejne miasto to stolica wyspy - Fira. Miasteczko zlokalizowane jest na klifie na wysokości 300 metrów. Swoim położeniem sprawia jeszcze większe wrażenie niż Oia. Idąc wąskimi chodnikami, z bardzo niskimi murkami oddzielającymi 300 metrową przepaść, mamy wrażenie, że wszystko jest zawieszone w powietrzu. Tam właśnie  znajduje się Stary Port ( fot. 23A), do którego przypływają statki wycieczkowe. Na „szczyt” możemy dostać się schodami liczącymi sobie 600 stopni, kolejką linową lub na osiołkach.  Santoryńscy poganiacze osiołków musieli sobie wywalczyć „pozycję społeczną” po wybudowaniu kolejki linowej przez jednego z armatorów. Obawiając się utraty dochodów, zażądali 20% zysków od tego progresu cywilizacyjnego.

Może na koniec pobytu na tej przepięknej wyspie kilka ciekawostek. Na Santorini mówi się, że jest więcej wina niż wody. Z tego też powodu działa tu odsalarnia. Druga teoria to stosunek ilości osłów do ludzi, bądź odwrotnie. Czyli kolejna „prawda”, mówiąca że na Santorini jest więcej osłów niż ludzi. Złośliwi Kreteńczycy mówią, że dotyczy to również osłów na dwóch nogach. Ostatnia ciekawostka związana jest z powiedzeniem mówiącym, że na wyspie jest więcej kościołów niż domów. Może trochę rozwinę temat. Na wyspie żeglarzy oprócz kościołów, w każdym domu znajdowała się kapliczka. W każdej modlono się o rychły i szczęśliwy powrót z wypraw morskich. Od kiedy na Santorini zawitała elektryczność, prawo mówi, że do każdej kapliczki można dostarczyć bezpłatny prąd. Z tego względu wg starych tradycji zaczęto przy każdym domu budować kapliczki. Następnie bezpłatną energię elektryczną doprowadzano do domów. Analogią jest również pozostawienie na wybudowanych i zamieszkanych domach wystających prętów zbrojeniowych na Krecie. Dopóki takowe sterczą w różnych kierunkach z elewacji i dachów dopóty Grecy nie płacą podatków od nieruchomości. Prawo bowiem stanowi, że taki dom z prętami nie jest wykończony.

Fotografia „26” to droga jaką musimy pokonać aby dostać się na południe Krety. Celem była Elafonisi. Maleńka wysepka leżąca w głębi zatoki o tej samej nazwie. Uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc na Krecie. Oddzielona od lądu bardzo płytkim morzem - można dotrzeć tam pieszo. Szerokie plaże ze złocistym piaskiem i krystaliczna wodą. Zdjęcia okolic plaży ukazują fot. 27-29.

Fotografie „30-34” przedstawiają Klasztor Hrisoskalitissas pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Mówi się, że jest to Kościół ze złotym stopniem.  Jeden z dziewięćdziesięciu stopni prowadzących do Klasztoru podobno wykonany jest ze złota. Lecz stopień ten może ujrzeć jedynie ten kto jest pozbawiony grzechu. Z miejscem tym związana jest kolejna legenda. Kiedy Turcy grabili ziemie greckie i przyszła kolej na klasztor, pszczoły zamieszkujące mury zaatakowały i pokonały grabieżców. Wojska osmańskie w popłochu opuściły to święte miejsce. Fot. 30 pokazuje klasztor oraz otwory, w których gnieździły się bohaterskie pszczoły. Natomiast fotografia nr 35 to schody, wśród których jest ten widoczny tylko dla pozbawionych grzechu. Pozostałe obrazują teren klasztoru od wewnątrz, ikonę ukrytą w murze oraz widok z klasztornego „punktu widokowego” przy wychodku (zawieszonym nad urwiskiem).

Miałem okazję ujrzeć jeszcze kilka innych miejsc, ale nie sposób pokazać wszystkiego. Mam nadzieję, że tych kilka fotografii pobudzi Waszą wyobraźnię i skusi do odwiedzenia pięknej wyspy greckiej - Krety.    

0 element(y|ów)

Strona głównaInne, mniej lub bardziej przydatne...FOTOGALERIAGALERIA CZARNO - BIAŁA "INNA"GALERIA FOTOGRAFII "ZAPOMNIANE"FotoporadyMoja optykaKontakt/ WkrótceSpis Treści